Καλοριφέρ… ο Θρίαμβος!

Πέφτανε... μύτες σήμερα στον Υμηττό.

Πέφτανε… μύτες σήμερα στον Υμηττό.

Μπορεί για ένα ολόκληρο ημίχρονο να μείνανε παραπονεμένοι και… παγωμένοι στην εξέδρα του Υμηττού, τελικά όμως ζεσταθήκαμε και αποζημιωθήκαμε στο δεύτερο με τα δύο γκολ του Θριάμβου και έτσι το αίσθημα της ικανοποίησης ήταν αυτό που κυριάρχησε στο τέλος.

Ούτε σόμπα Zeus θέλουμε, ούτε επιδότηση πετρελαίου... Βάζει γκολ ο Θρίαμβος και φέρνει την άνοιξη μέσα στο καταχείμωνο

Ούτε σόμπα Zeus θέλουμε, ούτε επιδότηση πετρελαίου… Βάζει γκολ ο Θρίαμβος και φέρνει την άνοιξη μέσα στο καταχείμωνο

Επηρεασμένος λοιπόν ίσως και από τον καιρό ο Θρίαμβος (σκουφάκια και κασκόλ ήταν απαραίτητα αξεσουάρ σήμερα στο βουνό αν και μας έκανε την χάρη η έλειψη του αέρα να κάνει υποφερτή την παρακολούθηση του αγώνα) μπήκε στον αγώνα κάπως κρύος και αγωνιστικά αρκετά προβλέψιμος με αποτέλεσμα να κυλήσουν 45 λεπτά χωρίς καμία αξιόλογη φάση στην περιοχή της Θύελλας η οποία από την σειρά της αμύνθηκε μεν αποτελεσματικά αλλά επίσης δεν κατάφερε (ευτυχώς) να κάνει κάτι καλό ωστέ να τονίσει την παρουσία της και να βάλει σε μπελάδες τον γηπεδούχο.

Γιώργος Σκόνδρας

Από κει και πέρα στην επανάληψη η ομάδα κατάφερε να ανεβάσει αισθητά την απόδοση της μετά τα πρώτα λεπτά και σε μια ανύποπτη φάση με μια λίγο περίεργη ανάποδη κεφαλιά προήλθε η φάση του γκολ με τον Σκόνδρα στο 66′. Έτσι είδαμε την μπάλα να αναπαύεται στα αντίπαλα (προσωρινά τρύπια) δίχτυα και ενώ η θερμοκρασία σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα παρέμενε η ίδια όπως και πριν, ειδικά στην κερκίδα των φιλάθλων του Θριάμβου ο υδράργυρος ξαφνικά ανέβηκε 3-5 βαθμούς από τους πανυγηρισμούς.

Ποιες σόμπες, ποια τζάκια και ποιες ηλεκτρικές κουβέρτες… Ο Θρίαμβος όταν θέλει μπορεί να αποδειχτεί η καλύτερη πηγή θερμότητας!

Δέκα λεπτά αργότερα μία πεντακάθαρη παράβαση σε χέρι αμυνομένου οδήγησε τον Τσοχαντάρη στα έντεκα μέτρα του πέναλτι και αυτό ήταν το ουσιαστικό τέλος του αγώνα καθώς και οι δυο ομάδες μετά την εύστοχη εκτέλεση και το 2-0 έδειξαν να συμβιβάζονται με αυτήν την εξέλιξη και η υπόλοιπη ώρα είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα.

Παύλος Τσοχαντάρης

Με αυτήν μας τη νίκη από τη μία πήραμε το… ριμπάουντ μετά τους πεταμένους βαθμούς στους Αγίους Αναργύρους (σημαντικό για την ψυχολογία της ομάδας καθώς δεύτερο σερί άτυχο αποτέλεσμα δεν το θέλει κανείς) και από την άλη κρατήσαμε τη διαφορά στους 3 βαθμούς με τα Σούρμενα που και αυτά κέρδισαν εκτός το Ρουφ και περιμένουμε το αποτέλεσμα Χαραυγιακός-Πανερυθραϊκός μήπως και περιορίσουμε έστω και λίγο την διαφορά μας από την ομάδα της Ηλιούπολης.

Θρίαμβος: Μπακόλας, Ζαχαρόπουλος, Λιόσης, Θεμελίδης, Σκόνδρας, Εστυλιανίδης (81΄ Βαμβακερής) Αρώνης, Χαζίσας (46΄ Χατζίου), Τσοχαντάρης, Σπανός, Φατσέας (34΄ Κατσαρός)

Θύελλα: Καταχανάκης, Μαραγκουδάκης (75΄ Ζαμπαράς), Ζαχαρίου (58′ Γιαννόπουλος), Ρέτσος, Γεωργόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Φιαμέγκος (60′ Κοντός), Ταχιράι, Ελευθεριάδης Γ, Μπίνας, Ελευθεριάδης Κ.

This entry was posted in Θρίαμβος Ποδόσφαιρο and tagged , , , . Bookmark the permalink.