Η παράσταση στους Αγίους Αναργύρους έλαβε τέλος στο πρώτο τέταρτο

Η ωραία ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα σήμερα στους Αγίους Αναργυρους μεταξύ της ομόνυμης ομάδας και του Θριάμβου αξιοποιήθηκε κατάλληλα μόνο από την γηπεδούχο. Όλα πήγαν στραβά στην αρχή. Πριν καλά καλά εγκλιματιστούν οι… φίλαθλοι στις κερκίδες και οι παίχτες στο γήπεδο, οι Αγιοι Ανάργυροι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 μέσα στο πρώτο τέταρτο.

Ας τα πάρουμε από την αρχή… Δευτερόλεπτα μετά την σέντρα του αγώνα ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε ανατροπή ποδοσφαιριστή του Θριάμβου μέσα στην αντίπαλη περιοχή και πριν προλάβουμε να συνέλθουμε από το αρχικό σοκ υποδείχτηκε πέναλτι κατά της ομάδας μας σε μια αμφισβητούμενη φάση με το οποίο οι Άγιοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (με τον Ρούσεφ). Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε και ένα καλοχτυπημένο φάουλ πάλι του Ρούσεφ (ποιου άλλου;) και ουσιαστικά κάπου εκεί με το 2-0 η ωραία παράσταση έλαβε τέλος.

WP_20160117_14_56_17_ProΚαι λέμε έλαβε τέλος διότι τα 75 λεπτά που ακολούθησαν είναι ζήτημα αν έγιναν 2-3 καλές φάσεις και από τις δύο ομάδες παρ’ ολο που έγινε ανοικτό παιχνίδι . Οι Άγιοι Ανάργυροι φάνηκε ξεκάθαρα ότι ήθελαν περισσότερο από εμάς τους 3 βαθμούς και το έδειξαν βγάζοντας περισσότερη δύναμη και περισσότερη αποφασιστικότητα στο παιχνίδι τους σχεδόν σε όλη την διάρκεια του.

Ο παράγοντας αυτός συν η παρουσία του Ρούσεφ που -κακά τα ψέμματα- είναι ένας παίχτης τεχνικού επιπέδου που δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία (και αυτό δεν το λέμε μόνο για τα στημένα του) και τέλος η ατυχία και μερικά ανάποδα σφυρίγματα στην αρχή έδωσαν την νίκη στους Αγίους Αναργύρους και έτσι γίνανε η πρώτη (ελπίζουμε και η τελευταία) ομάδα που μας κερδίζει μέσα έξω στο φετινό πρωτάθλημα.

WP_20160117_15_30_46_Pro

Μισό λεπτό πριν την λήξη του αγώνα σε μια αναμπουμπούλα στην περιοχή των αντιπάλων ο Λύγκος κατάφερε να σκοράρει από κοντά μειώνοντας σε 2-1 αλλά δεν είχε απομείνει χρόνος ούτε καλά καλά για μια οργανωμένη επίθεση και έτσι φυσιολογικά αυτό ήταν και το τελικό σκορ όπως διαμορφώθηκε στην αρχή και στο τέλος του ματς.

Το πρωτάθλημα είναι ακόμα στα μισά του. Ο Θρίαμβος και με την σημερινή ήττα απομακρύνθηκε ακόμα πιο πολύ από την προνομιούχα πρώτη θέση και έτσι οι λίγες ελπίδες να την κατακτήσει γίνονται από τα μέσα Ιανουαρίου σχεδόν θεωρητικές. Άρα θέλει προσοχή απο εδώ και πέρα οι παίχτες να μείνουν προσυλωμένοι στα αγωνιστικά τους καθήκοντα και να αποδώσουν αυτά που ξέρουν και μπορούν για να πετύχουν την καλύτερη δυνατή συγκομιδή στο τέλος.

This entry was posted in Θρίαμβος Ποδόσφαιρο and tagged , , . Bookmark the permalink.