Μεγάλη νίκη!

04/10/15 Θρίαμβος-Αγία Παρασκευή 3-1

Μανώλης Λύγκος

Μανώλης Λύγκος με πέναλτι την ισοφάριση σε 1-1

Ο Θρίαμβος έχει αλλάξει επίπεδο. Το έχουμε επαναλάβει 2-3 φορές την φετινή περίοδο και αυτή είναι η τελευταία που το αναφέρουμε με την έννοια ότι από εδώ και πέρα θα περιμένουμε από αυτήν την ομάδα πάντα το καλύτερο δυνατό και οι απαιτήσεις οριστικά μεγάλωσαν.

Ξέρουμε πόσο δύσκολη είναι η κατηγορία και ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε πραγματικά πολύ καλές ομάδες της Αθήνας (όπως η σημερινή αντίπαλος μας Αγία Παρασκευή) αλλά θεωρούμε ότι μέσα στο γκρουπ των “ισχυρών” θα είναι και ο Θρίαμβος.

Αν αυτή η βασική μας πρόβλεψη επιβεβαιωθεί στην πορεία του πρωταθλήματος τότε θα μιλάμε για μια μεγάλη επιτυχία του ιστορικού συλλόγου της Αθήνας και της Ελλάδας. Και για να μην αφήσουμε “κουτσή” την πρόβλεψη, την συγκεκριμενοποιούμε και λέμε για την πρώτη εφτάδα του πρωταθλήματος. Θα δούμε αν θα μας βγει το στοίχημα….

Στο προκείμενο.

Το 2-1 πέτυχε ο Δημήτρης Θεμελίδης

Αρχικά πολύ σωστή η σκέψη για αγώνες Κυριακή πρωί στην έδρα του Θριάμβου. Είδαμε αρκετό κόσμο στο γήπεδο σε μια πολύ καλή ηλιόλουστη ημέρα, με ωραία φίλαθλη ατμόσφαιρα. Βέβαια ίσως να μην λέγαμε τα ίδια αν ο Θρίαμβος δεν είχε επικρατήσει με 3-1 🙂 κάνοντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, αλλά δεν είναι έτσι! Πραγματικά όσοι είχαν την τύχη να βρεθούν σήμερα στον Υμηττό ευχαριστήθηκαν τριπλά: Με τον καιρό, με το θέαμα που απόλαυσαν από δύο πολύ ποιοτικές ομάδες και (αν ήταν φίλοι του Θριάμβου 🙂 ) με την μεγάλη νίκη της ομάδας μας.

Θα αφήσουμε την ουσιαστική αγωνιστική κριτική για τους περισσότερο γνώστες του αντικειμένου, εμείς από το paothriamvos.gr θα επισημάνουμε απλώς ότι είδαμε έναν Θρίαμβο που πήρε την σκυτάλη από το Μπραχάμι την περασμένη βδομάδα με το 0-3 επί της Θύελλας και την πήγε ένα βήμα παραπέρα. Τρεξίματα σε όλο το παιχνίδι, πίεση στον αντίπαλο, καλοί συνδυασμοί και καθαρό μυαλό στις μεταβιβάσεις αν όχι σε όλο το παιχνίδι τουλάχιστον σε σημαντικό μέρος του.

Επίσης είδαμε διάθεση και πείσμα και πάνω από όλα την ψυχολογία του νικητή που φάνηκε όταν η ομάδα έμεινε πίσω στο σκορ και μπόρεσε να αντεπεξέλθει βγάζοντας αγωνιστική πειθαρχία και ποδοσφαιρικό τσαμπουκά. Όλα δείχνουν οι φετινές επιλογές των ποδοσφαιριστών έχουν πετύχει και η δουλειά του κ. Κουσανά βγαίνει μέσα στο γήπεδο. Το μόνο που μπορούμε να αναμένουμε από εδώ και πέρα είναι η διάρκεια…

Το 3-1 που μας ηρέμησε ο Γιώργος Συμεωνίδης..

Το 3-1 που μας.. ηρέμησε ο Γιώργος Συμεωνίδης. Μπράβο σε όλα τα παιδιά!

Ο Θρίαμβος έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτι του Λύγκου σε 1-1 σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο γκολ (γκολάρα) πέτυχε ο Θεμελίδης και το τρίτο (επίσης γκολάρα) που σφράγισε την νίκη και έδιωξε την αγωνία από τους φιλάθλους μας μετά από ωραίο συνδυασμό ο Συμεωνίδης. Να δώσουμε συγχαρητήρια σε όλους του παίχτες και των δύο ομάδων για το ωραίο παιχνίδι που μας χάρισαν και να ευχηθούμε στην Θριαμβάρα πάντα τέτοια!