Δεν έφτασαν 30 λεπτά για το Θρίαμβο (και τώρα τρέχουμε)

thriamvos_logoΣήμερα όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Υμηττού είδαν από τη μια μεριά έναν Θρίαμβο βελτιωμένο σε σύγκριση με τα τελευταία τρία παιχνίδια αλλά δυστυχώς από την άλλη αυτή η βελτιωμένη εικόνα κράτησε μόνο 30 αγωνιστικά λεπτά, συγκεκριμένα από τα μέσα σχεδόν του δεύτερου ημιχρόνου και μέχρι το τέλος.

Ενάμιση ημίχρονο λοιπόν άφησε να πάει χαμένο ο Θρίαμβος που είχε περιοριστεί για μια ακόμα φορά σε ρόλο παθητικό βλέποντας την αξιόμαχη και νεανική ομάδα (αν και ουσιαστικά υποβιβασμένη) του Παλαιού Φαλήρου να κάνει το παιχνίδι της, να δημιουργεί εύκολα φάσεις και να δίνει την εικόνα ότι είναι εκείνη η ομάδα που είχε ανάγκη τους βαθμούς της νίκης και όχι ο Θρίαμβος.

Οι παίχτες εμφανίστηκαν και πάλι χωρίς καθαρή σκέψη, με εύκολο το λάθος και κυρίως -κατά την άποψη του γράφοντος- χωρίς την απαραίτητη θέληση και ποδοσφαιρικό τσαμπουκά που έχουμε επαναλάβει πολλές φορές ότι είναι απαραίτητος στην συγκεκριμένη κατηγορία που δεν στηρίζεται τόσο στην τεχνική παρά στην δύναμη.

Το Παλαιό Φάληρο βρέθηκε μπροστά στο σκορ μετά από δυνατό και μακρινό σουτ προς την εστία της ομάδας και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο. Ο Θρίαμβος ισοφάρισε στο μέσα του δευτέρου αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το καλό timing και ενώ είχε αρκετό χρόνο να βρεθεί στη θέση του οδηγού, έφαγε ένα γκολ και πάλι από εμφανή ολιγωρία της άμυνας του (δύο φάσεις καρμπόν μέσα σε λίγα λεπτά του δεύτερου μέρους έκανε το Φάληρο βρίσκοντας τρομερά κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και κατάφερε την μία από τις δύο να την κάνει γκολ) και εκεί που το παιχνίδι έδειχνε ότι δεν θα δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα στον Θρίαμβο ένα εκπληκτικό γκολ του Συμεωνίδη, -ίσως το καλύτερο που έχουμε δει φέτος στα αθηναϊκά γήπεδα- έφερε την ισοφάριση και μεγάλο άγχος στα τελευταία λεπτά. Άγχος στους ποδοσφαιριστές φυσικά -εκτός των οπαδών- που εκ του αποτελέσματος αλλά και εκ των ανοργάνωτων προσπαθειών που έκαναν για να φτάσουν στο 3-2 αποδείχτηκε ότι τους νίκησε και δεν το νίκησαν. Τελικό σκορ Θρίαμβος – Παλαιό Φάληρο 2-2. Τα υπόλοιπα στοιχεία του αγώνα, σκόρερ κλπ θα ενημερωθούν στο ίδιο post αργότερα.

Όλα αυτά όμως τώρα είναι ιστορία. Τα δεδομένα είναι ότι το πρωτάθλημα θέλει ακόμα 3 αγωνιστικές και για τον Θρίαμβο αυτό μεταφράζεται με την σειρά σε εκτός έδρας αγώνα με τον Άγιο Δημήτριο την επόμενη αγωνιστική, τον (τελευταίο) εντός με τον Πανερυθραϊκό και φινάλε εκτός έδρας με τα Σούρμενα. Όπως έχει έρθει η βαθμολογία και έχοντας όλοι στο πίσω μέρος του μυαλού ότι δεν ξέρουμε πόσες θέσεις οδηγούν στην Β Αθηνών, βγάζουμε το ξεκάθαρο συμπέρασμα ότι η ομάδα κινδυνεύει και πρέπει να τα δώσει όλα μέχρι το τέλος για να μην συμβεί κάποια δυσάρεστη εξέλιξη. Φαίνεται ότι οι φίλαθλοι (έστω οι λιγοστοί) αυτό το έχουν καταλάβει καλά και είναι διατεθειμένοι να στηρίξουν την προσπάθεια σε κάθε αγώνα όπως ξέρουν: με την παρουσία τους και την φωνή τους. Είναι ώρα (η πιο κρίσιμη) για να δείξουν ότι το έχουν καταλάβει και όλοι οι υπόλοιποι της οικογένειας του Θριάμβου.

This entry was posted in Θρίαμβος Ποδόσφαιρο. Bookmark the permalink.