Νίκη – ανάσα!

p.faliro-thriamvosΕπανήλθε σήμερα στο δρόμο των επιτυχιών ο Θρίαμβος επικρατώντας σχετικά άνετα της Αγίας Ελεούσας με 2-0. Παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο -ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο- η ομάδα μας με αυτήν την νίκη σκαρφάλωσε ξανά στην 9η θέση απέχοντας πλέον μόλις 4 βαθμούς από την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 42′ μετά από εύστοχο πέναλτι του Παππά. Είχε προηγηθεί σουτ προς την αντίπαλη εστία του Μαστρογιάννη το οποίο σταμάτησε αντικανονικά με χέρι αμυντικός της φιλοξενούμενης ομάδας και με αυτό το σκορ (1-0) οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και ο Θρίαμβος έδωσε περισσότερο χώρο στην αντίπαλο του κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα. Από οργανωμένη επίθεση προήλθε και το δεύτερο γκολ όταν ο Παππάς στο 73′ προσέγγισε την αντίπαλη περιοχή και με ωραίο προσωπικό τελείωμα και δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά “κλειδώνοντας” ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο την νίκη αφού στο διάστημα που απέμενε ο Θρίαμβος δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο.

Στα αξιομνημόνευτα του αγώνα η επανεμφάνιση του Ελ Ράντυ που μπήκε σαν αλλαγή 2 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα μέσα στις επευφημίες και το δυνατό χειροκρότημα των φιλάθλων που έδειξαν με αυτό τον τρόπο την αναγνώριση τους για την ποδοσφαιρική αξία αλλά και το ήθος του ποδοσφαιριστή που τόσο έλειψε από την ομάδα μας την φετινή περίοδο μετά τον περσινό του τραυματισμό. Πάντα σιδερένιος και πάντα επιτυχίες με τον Θρίαμβο!

Τέλος, με τη σημερινή ευκαιρία και από αυτό το βήμα για άλλη μια φορά να ξαναγράψουμε και να καλέσουμε τον κόσμο του Θριάμβου να επιστρέψει και να αγκαλιάσει την ομάδα που μας χαρίζει επιτυχίες και χαρές. Επαναλαμβάνουμε, δεν αξίζουν οι παίχτες να παίζουν σε σχεδόν άδειο γήπεδο όπως ήταν το σημερινό στον Υμηττό. Είναι ανάγκη να σπρώξουμε παλιούς και νέους φιλάθλους κοντά στον Θρίαμβο και -γιατί όχι- γενικά κοντά στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο που παρά τις αντιξοότητες που αντιμετωπίζει ήταν και είναι ο ζωντανός πνεύμονας του ελληνικού ποδοσφαίρου με σύνθημα την αγνή αγάπη προς το άθλημα και μακριά από μεγάλα συμφέροντα που δηλητηριάζουν τις καταταλαιπωρημένες “επαγγελματικές”  κατηγορίες.